Reaguodama į augančią geopolitinę įtampą ir būtinybę stiprinti Lietuvos gynybos finansavimą, Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) pristatė siūlymą, kaip valstybės valdomos įmonės (VVĮ) galėtų reikšmingai prisidėti prie nacionalinio saugumo stiprinimo. Spaudos konferencijoje Seime pristatyta iniciatyva siūloma per artimiausius penkerius metus surinkti 919 mln. eurų, išnaudojant VVĮ pelną, rezervus ir perteklinį likvidumą.
„Mes siūlome sutelkti beveik milijardą eurų per penkerius metus gynybos finansavimui. Į šį procesą reikės įtraukti valstybės valdomas įmones, kurios turi lėšų ir jas gali nukreipti į gynybos poreikių finansavimą – maksimizuojant dividendų išmokėjimą, nukreipiant perteklinius rezervus ir paprašant valstybės valdomas įmones investuoti į gynybos obligacijas. Tai nedidintų finansinės naštos gyventojams ir būtų alternatyvus pasiūlymas daliai mokesčių pakeitimų, kurie, matyt, turėtų neigiamą poveikį ekonomikai. Valstybė turi turto – laikas jį panaudoti svarbiausiam tikslui – saugumui“, – teigė TS-LKD pirmininko pavaduotoja, buvusi finansų ministrė dr. Gintarė Skaistė.
"Suprantame, kad dalis pelno nuolat yra skiriama įmonių investicijoms ir plėtrai. Tačiau atsižvelgiant į geopolitines grėsmes ir smarkiai išaugusį gynybos finansavimo poreikį, siūlome Vyriausybei kaip akcininkei peržiūrėti valstybės valdomų įmonių investicijų būtinumą ir įvertinti galimybę jų uždirbtą pelną nukreipti gyvybiškai svarbiam gynybos finansavimui." - teigiama TS-LKD pristatytame dokumente.
Trys pagrindinės iniciatyvos kryptys:
1. Pelno paskirstymas dividendais. Siūloma maksimaliai išnaudoti galimybes VVĮ pelną paskirstyti dividendais, nukreipiant juos į Valstybės gynybos fondą.
Vien 2025 m. dividendais būtų galima pervesti apie 343 mln. EUR – beveik dvigubai daugiau nei 2024 m. (185,8 mln. EUR).
2. Rezervų ir įstatinio kapitalo optimizavimas. Įmonės sukaupė daugiau nei 1,2 mlrd. EUR grynųjų pinigų ir terminuotų indėlių.
Siūloma mažinti perteklinius rezervus bei įstatinį kapitalą, pvz., Valstybinėje miškų urėdijoje,„Regitroje“, „Oro navigacijoje“, „Kelių priežiūroje“ taip atlaisvinant dar 96,9 mln. EUR.
3. Gynybos obligacijos vietoje bankinių indėlių. Perteklinį likvidumą siūloma nukreipti į gynybos obligacijas, kad pinigai tarnautų ne kaip pasyvūs rezervai, bet tiesiogiai prisidėtų prie šalies saugumo.
„Ieškome įvairių sprendimų, kurie gali padidinti mūsų gynybos biudžetą. Siekiame, kad našta nebūtų užkrauta gyventojams, o sprendimai duotų galimybę naudotis neišnaudotais valstybės resursais. Valstybės valdomos įmonės yra viena iš tų krypčių. Priminsiu, kad prieš kelis mėnesius pasiūlėme valstybinės žemės įveiklinimo strategiją – ji leistų įsiterpusią, valstybei nereikalingą žemę parduoti šalia gyvenantiems ūkininkams. Ten taip pat skaičiuojame virš milijardo eurų galimų pajamų, o jas būtų galima nukreipti į gynybą“, – pabrėžė TS-LKD pirmininkas dr. Laurynas Kasčiūnas.
Dividendai ir pelno įmokos (už 2024–2028 m.): 822 mln. EUR
Kapitalo ir rezervų mobilizavimas: 97 mln. EUR
Bendra suma: 919 mln. EUR
TS-LKD kviečia Vyriausybę veikti
TS-LKD siūlo peržiūrėti galiojančius Vyriausybės nutarimus ir įgalioti ministerijas – VVĮ akcininkų teisių įgyvendintojas – inicijuoti sprendimus akcininkų susirinkimuose dėl pelno paskirstymo, kapitalo mažinimo ir investavimo į gynybos obligacijas.
„Krašto apsauga yra visų mūsų atsakomybė – turime išnaudoti kiekvieną galimybę ją stiprinti, pasitelkdami ir racionaliai valdomą valstybės turtą“, – sako TS-LKD pirmininkas dr. Laurynas Kasčiūnas.
Komentarai