Pristatytas 2,225 mlrd. Eur planas "Naujos kartos Lietuva"

 

Šiandien pristatėme nacionalinį 2,225 mlrd. Eur vertės planą - NAUJOS KARTOS LIETUVA. Mano nuomone, naujos kartos Lietuva bus teisingesnė, išmanesnė, žalesnė ir auganti.

Todėl mūsų siūlomi pokyčiai orientuoti, būtent, į aukštos pridėtinės vertės akceleraciją, skaitmeninimo, žaliojo kurso, geresnių švietimo, sveikatos ir socialinių paslaugų teikimą, teisingesnės ir atsparesnės šalies kūrimą.

➡️ EK siūloma Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonė yra pagrindinė bendro „Next Generation EU“ 750 mlrd. eurų ekonomikos atsigavimo ir pasirengimo ateities iššūkiams priemonės dalis, todėl nacionalinis integruotas plano projektas pavadintas „Naujos kartos Lietuva“ atliepiant bendrą europinį kontekstą.

➡️ Sulaukėme didelio susidomėjimo šiuo finansiniu šaltiniu, tačiau toks dėmesys gali sudaryti klaidingą įsivaizdavimą, jog jis yra vienintelis – taip tikrai nėra. Ambicingus Vyriausybės įsipareigojimus sieksime įgyvendinti pasitelkiant ir Struktūrinių fondų paramą, ir valstybės biudžeto lėšas. Šiandien pristatyta priemonė sudaro apie septintadalį iš visų pažangai numatytų 16 milijardų. Šios priemonės išskirtinumas, kad investicijos turi turėti tiesiogines sąsajas su reformomis. Todėl pagrindiniai finansuojami pokyčiai yra tampriai susiję su jau bene dešimtmetį besikartojančiomis Europos Tarybos rekomendacijomis, kurias atėjo laikas įgyvendinti.

➡️ Europinė Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonė numato Lietuvai 2,225 mlrd. eurų dotacijų, kurios bus panaudojamos septynioms komponentų kategorijoms: žalioji pertvarka, skaitmeninė transformacija, sveikata, socialiniai reikalai, mokslas ir inovacijos, švietimas, viešasis valdymas. Žalioji pertvarka ir skaitmeninė transformacija – visos Europos Sąjungos prioritetai, kuriems kiekviena šalis narė turi skirti mažiausiai, atitinkamai 37 ir 20 proc. fondo lėšų. Kiti „Naujos kartos Lietuva“ plano projekte išskirti prioritetai yra susiję su Europos Tarybos rekomendacijų Lietuvai įgyvendinimu.

✅ Laukiamas visuomenės balsas. Šiandien visuomenei pristatėme integruoto nacionalinio plano projektą, kurio komponentai atskirai jau ne kartą buvo rodomi įvairiuose formatuose institucijoms, nevyriausybinėms organizacijoms, profesinėms sąjungoms ir darbdaviams. Rengdami kiekvieną plano dalį palaikėme glaudžius santykius su EK, konsultavomės, todėl galime pasidžiaugti, jog planas preliminariai suderintas. Tuo pačiu suprantu, jog visuomenė taip pat turi aiškų matymą ir jos balsas turi būti girdimas, todėl kviečiame susipažinti su plano projektu ir dalyvauti rašytinėse konsultacijose „e.pilietis“ platformoje, taip prisidedant prie „Naujos kartos Lietuvos“ vizijos. Visuomenei rašytinės konsultacijos bus prieinamos iki balandžio 26 d. Be to, atskiros ministerijos dar papildomai rengs konsultacijas su socialiniais ir ekonominiais partneriais, kuriose pristatys po EK pastabų atnaujintas komponentines dalis.

✅ Tuomet po visų konsultacijų, galutinis planas bus pateiktas Europos Komisijai, kuri turės per 2 mėnesius formaliai įvertinti planą ir jeigu jam nebus pastabų – perduos tvirtinti Tarybai, kuri šiai procedūrai turi 1 mėnesį. Galiausiai plano patvirtinimo ir investicijų pradžios galima tikėtis rugpjūčio mėnesį, jei visi procesai vyks numatytais terminais.

🗓 NAUJOS KARTOS LIETUVA – SVARBIAUSI DARBAI

🌿 Atsinaujinančios elektros energijos gamyboje srityje, siekiant pasiruošti vėjo jėgainių Baltijos jūroje statybai, bus investuojama į parengiamuosius jūros dugno ir techninius tyrimus, numatoma remti verslo ir gyventojų investicijas į saulės ir vėjo energiją naudojančias elektrines.

🌿 Darnaus transporto srityje numatyta plėsti elektromobilių įkrovimo ir alternatyvių degalų papildymo stotelių infrastruktūros tinklą. Kartu, bus teikiamos finansinės paskatos viešojo sektoriaus įstaigoms ir verslui keisti taršias transporto priemones, taip pat bus atnaujinamos viešojo transporto priemonės.

🌿 Energijos efektyvumo srityje bus įgyvendinama pastatų renovacijos reforma. Tikslas - pasiekti 1000 renovuotinų daugiabučių per metus.

📲 Skaitmeninimo stiprinimas. Planuojame stiprinti valstybės IT projektų valdymą, sukuriant skaitmeninių kompetencijų centrą prie Vyriausybės. Jo užduotis būtų sistemiškai nagrinėti visas viešojo sektoriaus investicijas į IT sistemas, duomenų bazes, e-paslaugas, siekiant užtikrinti aukščiausius kokybės standartus, tarpusavio sąveikas, duomenų atvirumą ir kitus centralizuotos duomenų valdysenos elementus.

📲 Iš esmės siekiama pereiti nuo sistemos „dokumentų tvarkymas“ į „duomenų valdymą“, o visą decentralizuotą registrų ir duomenų bazių sistemą integruoti ir centralizuoti, užtikrinant automatines sąsajas tarp skirtingų institucijų turimų duomenų.

📲 Pirmiausia bus siekiama užbaigti IT išteklių reformą – atlikti valstybės sistemų, duomenų centrų, registrų konsolidavimą ir užtikrinti sinergiją tarp jų, taip pat atverti duomenis mokslui ir visuomenei. Tuo pačiu sieksime sukurti trūkstamas elektronines valstybės ir savivaldybių viešąsias paslaugas ir suvienodinti paslaugų lygį.

📲 Skaitmeninių inovacijų srityje planuojama vystyti duomenų ir skaitmeninimo technologijų inovacijas versle per dirbtinį intelektą, blokų grandines, automatizavimą. Atskirai prioritetizuojama pavyzdinė iniciatyva – lietuvių kalbos išteklių skaitmeninimas, kuris leistų vietinius ir užsienio rinkų produktus ar paslaugas „prakalbinti“ lietuviškai (pvz., išmaniosios namų valdymo sistemos, Amazon Alexa, Apple Siri).

🎓 Švietimo srityje planuojama įgyvendinti kompleksines priemones bendrajame ugdyme, siekiant gerinti mokinių pasiekimus ir mažinant atotrūkį. Bus siekiama mokyklų tinklo optimizavimo investuojant į Tūkstantmečio mokyklas, taip pat investicijos bus skiriamos profesinio mokymo patrauklumo didinimui.

📈 Mokslo ir inovacijų srityje numatoma skatinti mokslo ir studijų institucijas persitvarkyti taip, kad reikšmingai augtų studijų Lietuvoje tarptautinis konkurencingumas, mokslinių tyrimų apimtys ir jų kokybė. Numatoma patobulinti studijų

finansavimo ir studentų priėmimo sistemą, užtikrinant geresnę atitiktį darbo rinkos poreikiams, padidinti studijų kokybės vertinimo efektyvumą ir užtikrinti sistemingą MTEP veiklos stebėseną.

🔬 Sveikatos srityje investicijomis planuojama modernizuoti infekcinių ligų klasterio centrus 5 didžiuosiuose miestuose – tai gyventojams užtikrins prieinamas, kokybiškas infekcinių ligų diagnostikos ir gydymo paslaugas bei saugias darbo sąlygas personalui. Taip pat bus modernizuoti 10 regioninio lygmens sveikatos priežiūros įstaigų priėmimo skyriai. Tai užtikrins pagrindinių šalies ligoninių pasirengimą efektyviai teikti skubios medicinos paslaugas dideliam skaičiui pacientų vienu metu esant ekstremaliajai situacijai (cheminė tarša, radiacinė tarša, branduolinė avarija terorizmas, užkrečiamųjų ligų epidemija).

👨‍💻 Darbo rinkos ir socialinės aprėpties srityje planuojama sudaryti galimybę darbo ieškantiems asmenims mokytis ir įgyti aukštą pridėtinę vertę kuriančias kvalifikacijas ir kompetencijas, taip pat subsidijuoti darbo vietų steigimą, kurios prisideda prie skaitmeninės ir žaliosios transformacijos tikslų. Numatoma darbo vietų steigimą subsidijuoti asmenims, kuriuos paveikė veiklos pokyčiai įmonėse dėl COVID-19 pandemijos.

💶 Viešojo sektoriaus efektyvumo srityje numatoma investuoti į VMI ir Muitinės veiklos gerinimą diegiant pažangias IT technologijas, taip pat bus skatinama mažinti atsiskaitymus grynaisiais, vykdyti visuomenės finansinį švietimą, jog susidarytų galimybės PVM nesurinkimo ir šešėlio mažėjimui. Bus didinamas valstybės tarnautojų veiklos efektyvumas – centralizuotas žmogiškųjų išteklių ir vadovų karjeros valdymas, investuojama į strategines kompetencijas.

Komentarai